בניית אתרים בוויקס או וורדפרס?

וויקס או וורדפרס

מה במאמר?

כל עסק שהתחיל לחשוב על אתר נתקל בוודאי בשאלה הזו. האם עדיף לבנות את האתר שלי בוויקס או בוורדפרס? מה יותר טוב? 
אין באמת תשובה חד משמעית. אנשי WIX ילכלכו על וורדפרס. אנשי וורדפרס ילכלכו על WIX. אני שווייץ! במאמר הזה תראו דיעה כנה ואמיתית על החסרונות והיתרונות לכאן ולכאן, ומתי כדאי לגשת לכל אחת מהפלטפורמות.

שיקול התקציב

כסף כסף כסף, הוא חשוב בכל מקום, במיוחד באתר שלנו. לפני שאפרט חשוב להבין דבר מאוד פשוט: עלות אתר היא לא רק עלות הקמת האתר. עלות האתר מתחלקת ל-2: הקמה ואחסון. 
בדרך כלל, להקים אתר בוורדפרס יהיה יותר יקר מוויקס, אנחנו מדברים על פער שיכול להגיע גם ל-6000 ש"ח ומעלה. וורדפרס יותר יקרה כי היא לרוב מצריכה פיתוח ואילו WIX מצריכה יותר יכולות עיצוב ואפיון. בוורדפרס האתר מורכב מפיתוח ועיצוב בנפרד. ב-WIX העיצוב הוא האתר.
לגבי האחסון, זה מאוד משתנה. אפשר למצוא מחירים זהים לאחסון בWIX או בוורדפרס, לעתים אפילו וורדפרס יהיה זול יותר, אבל אני ממליצה שלא לחסוך באחסון, אפרט בסעיף הבא.

שיקול התחזוקה

וורדפרס היא מערכת שכל הזמן מתעדכנת, על המערכת הבסיסית יש גם התקנה של תוספים שונים. כל הדברים האלו הינם דינאמיים ומתעדכנים לאורך הזמן, צריך לעדכן אותם כדי שהם יעבדו. זה דבר מאוד מאוד חשוב, כבר ראיתי אתרים עם בעיות טכניות שנבעו מחוסר עדכון. לעתים עדכון תוספים יכול לגרום לבאגים באתר (בגלל שני תוספים שמתנגשים זה בזה) ולכן אני ממליצה, עזבו אתכם מכאב ראש, קחו שירות אחסון שיפתור אתכם מלעדכן תוספים לבד.
כל הדבר הזה אגב, לא חל על WIX, יש ב-WIX המון עדכונים, הם מתעדכנים לבד.

שיקול האבטחה

WIX היא פלטפורמה שנקראת קוד סגור, מה שאומר שבהכרח היא מאובטחת יותר. וורדפרס לצערי ידועה לשמצה בזכות בעיות האבטחה שלה והפרצות הרבות. עד עכשיו לא שמעתי על פריצה שהיתה בWIX. יש דרכים להתגונן מפריצות אבטחה ולכן חשוב לדעת שיש סיכון של פריצה. באתר וורדפרס נקפיד על גיבויים בעת שינויים באתר ונקפיד על אחסון מאובטח.

שיקול השליטה

WIX ידועה כמערכת מאוד פשוטה לתפעול ואפשר לשלוט בה לבד ובקלות. אין באמת תלות באדם חיצוני. בוורדפרס יש שינויים שמצריכים שליטה בקוד וגורמים לנו להיות תלויים במתכנת. עוד דבר שחשוב לדעת במערכת הניהול, בWIX מערכת הניהול היא באנגלית בלבד, בוורדפרס אפשר גם בעברית.
לגבי תמיכה והדרכות: על שתי המערכות ניתן לקרוא וללמוד אונליין. בWIX יש שירותי תמיכה שלא חוויתי כמותם, יש צוות שזמין 24/7 למענה והדרכות ללא עלות. זה באמת מדהים ויוצר חוויית שירות מופלאה.

קידום אורגני

שמעתי לא מעט על קידום אורגני בוויקס או בוורדפרס ובחנתי את העניין לא מעט. קודם כל, קידום אורגני זו תורה בפני עצמה, וכשיודעים את העבודה מגיעים לתוצאות בכל פלטפורמה. על מה המהומה? למעשה בוורדפרס יש תוסף בשם yoast SEO שלטענת מקדמים רבים מקל עליהם את העבודה. גם אני משתמשת בתוסף ואני מודה שהוא נחמד מאוד, הוא נותן התראות ומסביר לי אם פקששתי. אבל היי, אם תעשו עבודה טובה התוסף לא באמת רלוונטי. וברצינות, ראיתי גם אתרי WIX שמגיעים למקומות הראשונים. 

מה הבחירה שלי?

האתר שלי בנוי בוורדפרס ויש לכך שתי סיבות משעשעות:
הראשונה, אני לא אוהבת להתנהל באנגלית, תקראו לי אליעזר בן יהודה, אני באמת אוהבת את השפה העברית ומרגישה בה יותר בנוח. מתנהלת באנגלית כשצריך אבל ממש מעדיפה עברית, לכן מערכת ניהול באנגלית היתה דיל ברייקר עבורי.
הסיבה השניה, לא הכרתי יותר מידי את וורדפרס לפני שבניתי לעצמי את האתר, ולכן זו היתה ההזדמנות שלי ללמוד. האמת? ממש אחלה של חוויה ואני עדיין חושבת ש-WIX פשוטה יותר.

ובתכלס, וויקס או וורדפרס?

אם יש צורך באתר תדמית פשוט ואין דרישות פונקציונליות מיוחדות – לכו על WIX.
אם מדובר באתר מורכב שמצריך פיתוח או חיבורים מיוחדים – אני ממליצה על וורדפרס.
לכל אחד מהם חסרונות ויתרונות שחשוב לקחת בחשבון, אבל זה באמת השיקול לבחירה. 

עדיין בהתלבטות? השאירו פרטים ונפתור אותה 🙂

מה חשבת על המאמר?